Tisková zpráva

Rok konopí / Year of Mari©huana začne v České republice v půli dubna – premiérou celovečerního dokumentu Petra Slabého

V Praze 5. března 2012 - Co cítí a jak žijí nemocní, kteří se v zoufalství a strachu ze smrti rozhodli ukončit neúspěšnou oficiální medicínskou léčbu a pustili se do oblasti přírodního léčitelství pomocí konopí? Dokument Petra Slabého, který vstoupí do tuzemské kinodistribuce premiérou 19. dubna v pražském Bio Oko, sleduje jejich životní cestu, popisuje přístup léčitelů a aktivistů, kteří ve snaze pomoci překračují zákon, a konfrontuje jejich názory s postojem zákonodárců. Přibližuje oblast lidských práv, svobodu jednotlivce a jeho určení ve společnosti, která trestá prokazatelně nekomerční produkci konopí, zatímco tzv. tvrdé drogy lze bez obtíží sehnat na každém rohu většího města. Snímek byl natáčen v České republice a Izraeli, kde jsou léčebné vlastnosti konopí zkoumány již desítky let. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.rokkonopi.cz.

Podnětem ke vzniku snímku bylo setkání producenta filmu Jana Hrnčíře s Kanaďanem Rickem Simpsonem, který je ve své zemi stíhám za držení a obchodování s marihuanou a odešel do emigrace v České republice. Na besedách, které v Čechách pořádá, hovoří o zázračných vlastnostech konopí a uvádí případy desítek lidí, kteří se díky němu vyléčili z rakoviny. „V době, kdy jsem Ricka potkal, mi lékaři diagnostikovali nádor v pravém oku,” vzpomíná producent celovečerního dokumentu Jan Hrnčíř, „to setkání pro mě bylo osudové a slova, která pronášel, až neuvěřitelná.” Od října 2009 se Jan Hrnčíř začal scházet s lidmi, kteří se o léčebné účinky konopí zajímali, a postupně odkrýval celou šíři tématu: „Po mnoha setkáních s těžce nemocnými lidmi, jimž léčba konopím prokazatelně pomáhala, jsem se rozhodl investovat vlastní finanční prostředky do dokumentu, který bude maximálně možným objektivním způsobem hledat pravdu o konopí a jeho léčivých účincích.”

Producent a režisér oslovili pro film osoby trpící rakovinou a roztroušenou sklerózou. Natáčení dokumentu probíhalo více než dva roky a tvůrci časosběrným způsobem zaznamenávali cestu čtyř pacientů od opuštění klasické léčby až po užívání konopí. Zároveň se ke spolupráci na filmu podařilo získat i přední světové kapacity věnující se léčebným účinkům konopí, jako jsou český vědec působící v Izraeli prof. Lumír Hanuš a objevitel THC, rektor Hebrejské university v Jeruzalémě, prof. Raphael Mechoulam.

Filmový štáb navštívil i odborníky zabývající se možnostmi výzkumu a aplikace konopí u nás. Ve filmu tak zazní vyjádření například MUDr. Tomáše Zábranského z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK. Ve filmu promlouvá rovněž zakladatel iniciativy Konopí je lék psychoterapeut Mgr. Dušan Dvořák. Natáčelo se i na Million Marihuana March a při takzvané konopné revoluci 17. listopadu 2010. K problematice se vyjadřují politici jako MUDr. David Rath, Mgr. Radek John či MUDr. Tomáš Julínek. Významnou součástí dokumentu je i sugestivní hudba Pjér la Šéze, dlouholetého člena divadla Vizita, který je zároveň filosofickým průvodcem celého díla. „Od počátku nebyl záměr film jakkoliv ideologicky či propagandisticky determinovat. Důležitější jsou lidské osudy než jakákoliv dogmata. To vše vedlo k jakémusi pozitivně hybridnímu formátu, který osciluje na hraně příběhového dokumentu a paražurnalistiky. Niterní příběhy tu tudíž střídají politické i revolucionářské floskule, názory vědců, lékařů i postižených,” dodává Petr Slabý.

Dokument Rok konopí vypovídá o hledání osobní svobody každého jednotlivce, o jeho právu rozhodovat o svém zdraví, a současně odráží absurditu současného nastavení medicínského systému. 8. prosince 2011 expertní komise při Radě vlády předložila předsedovi vlády ČR návrh legislativních změn, umožňujících zpřístupnění konopí pro léčbu. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR bude o legislativních změnách umožňujících zpřístupnění léčebného konopí pro léčbu a výzkum jednat na své březnové schůzi… Dá se proto očekávat, že snímek Rok konopí získá velmi zajímavý společensko-politický kontext.

Účinkují:
Philip Polívka, Ivana Rosová, Milan Špaček, Eva Šarounová, Prof. Raphael Mechoulam, MUDr. Tomáš Zábranský, Mgr. Radek John, MUDr. David Rath, MUDr. Tomáš Julínek, plk. Jakub Frydrych, Mgr. Dušan Dvořák, Prof. Lumír Ondřej Hanuš, Libuše „Bushka“ Bryndová, Pjér la Šé'z, Jack A. Cole, Rick Simpson, Neri Barak a další

Tvůrci:
Režie: Petr Slabý
Producent: Jan Hrnčíř
Námět: Jan Hrnčíř
Scénář: Jan Hrnčíř, Petr Slabý, Pjér la Šé´z
Dramaturgie: Ivan Arsenjev
Kamera: Jaromír Kačer
Střih: Lucie Haladová, Viktor Schwarcz jr.
Zvuk: Michal Gábor, Michal Holubec
Hudba: Pjér la Šé'z

Distribuce v ČR:
Jakub Němeček
Aerofilms s.r.o.
M: +420 775 920 082
E: program@aerofilms.cz

Kontakt pro media:
Silvie Marková
Smart Communication s.r.o. - marketing, media, promotion
T, F: +420 272 657 121
M: +420 604 748 699
E: markova@s-m-art.com

tisková zpráva ve formátu pdf zde

Zveme vás na premiéru: 19. dubna 2012 v pražském Bio Oko

Mapa stránek

Na filmu spolupracovali: Aerofilms, I/O Post, Bystrouška

Rok konopí - Year of Mari©huana

Twitter Youtube