Proč by měly děti na školách vidět film Rok konopí

Dopis ve formátu pdf k přečtení i stažení zde


THE HEBREW UNIVERSITY OF JERUSALEM
FACULTY OF MEDICINE
Jerusalem 91120
LUMÍR O. HANUŠ, Ph.D., D.Sc., Dr.h.c.
Research Fellow

Proč by měly děti na školách vidět film Rok konopí

Nedávno proběhl v českých kinech film režiséra Petra Slabého a producenta Jana Hrnčíře Rok konopí. Jde o aktuální téma s příběhem čtyř lidí, dvou nemocných rakovinou a dvou roztroušenou sklerózou, kteří se rozhodli ustoupit od tradiční medicíny, která leckdy nepomůže jak by se očekávalo, a začali se léčit konopím.

Dnes je již všem mladým v České republice jasno, co je to konopí a jeho produkt – marihuana. Mladí konopí zkoušejí a přitom o něm nemají přesné znalosti. Díky tomuto filmu se mohou dozvědět, že vrcholky samičího květenství konopí, běžně nazývané marihuana a především kvůli tomuto názvu zatracované, jsou jedním z nejlepších rostlinných léků, které jsou lidstvu známé. Konopí je lék a v drtivé většině případů, pro které je legálně v některých zemích předpisováno, pomůže (úspěšnost v paliativní léčbě – tedy léčbě nepříznivých symptomů nemocí – je dnes asi 90 %). Vzhedem k tomu, že je ve většině zemí zcela na černé listině, nejsou dosud naše znalosti o jeho léčebném účinku tak hluboké, jak by si zasluhovaly. Samozřejmě s každým případem, kdy je konopí k léčbě předepsáno, se naše znalosti prohlubují nejen co se týče léčby touto rostlinou, ale i jakou odrůdu na jakou nemoc použít (v různých odrůdách jsou zastoupeny různé obsahové látky v různých koncentracích). Je naděje, že v budoucnu u některých nemocí bude konopí pomáhat i kauzálně – ovšem ne vždy, ne u každého, ne při každé nemoci a ne v každém stádiu nemoci. Přesto výsledky paliativní léčby jsou přímo ohromující – pacientu jsou odstraněny nepříznivé symptomy nemoci, takže má dokonce dojem, že je zdráv i kdyz nemoc stále postupuje. Pocit pohody je báječný nejen pro pacienta, ale i pro jeho rodinu a okolí. Na kolik takových léků můžeme ukázat? Kolik je takových léků, které nemají vedlejší účinky. A konopí vedlejší účinky nemá, nikdo nezemřel na předávkování.

I když je konopí tak téměř univerzální lék, existuje malé procento pacientů, kterým nedělá dobře nebo jim vůbec nepomáhá. Film nic nezakrývá a u jedné pacientky je poukázáno i na to, že pacient může mít nepříznivé pocity. Léčebný účinek u drtivé většiny pacientů však převyšuje tento nedostatek. Pod léčebným vedením lze pacientům upravovat dávky a druh konopí a tak vylepšovat léčbu.

Rok konopí poukazuje na to, že konopí je lék. A léky nebereme, pokud jsme zdrávi. Používáme je pouze v případě nemoci a v tom je dobrá propagace léčivého konopí tímto filmem.

Konopí může být samozřejmě zneužito zrovna tak jako jiné léky (což se samozřejmě děje), tabák či alkohol. Často se v České republice používá mládeží ze zvědavosti ("zapovězené ovoce chutná nejlépe").

Mládež by měla vědět o léčebné síle konopí a hlavně o tom, že je to lék a léky, pokud jsme zdraví, nepoužíváme!

Lumír Hanuš


 

 

 

 

 

Promítání dokumentu Rok konopí na Konopafestu 28. září 2013 v podvečerních hodinách
Club Jamaica, Panský diel, Podunajské Biskupice, Bratislava.

Mediální partneři:
českénoviny.cz filmserver.cz METROPOLIS - metropolis.cz musicserver.cz Proti šedi - protisedi.cz RESPEKT - respekt.cz A2 - advojka.cz Fleveo - fleveo.cz Magazín Legalizace - magazin-legalizace.cz.cz konopijelek.cz

Mapa stránek

Na filmu spolupracovali: Aerofilms, I/O Post, Bystrouška

Rok konopí - Year of Mari©huana

Twitter Youtube